Mokesčių susigrąžinimas iš Švedijos – tai procesas, aktualus kiekvienam, deklaruojančiam pajamas šioje šalyje. Pateikęs informaciją apie gautas pajamas ir sumokėtus mokesčius, Švedijoje pajamas gaunantis asmuo gali į deklaraciją įtraukti ir patirtas išlaidas. Jas nurodžius, Švedijos mokesčių inspekcija (Skatteverket) gali nustatyti, kokios lengvatos taikomos mokesčių mokėtojui ir kompensuoti dalį patirtų išlaidų. Tokiu atveju tikėtinas didesnis pajamų mokesčio grąžinimas arba nepriemokos sumažinimas.
- Kokios išlaidų lengvatos gali būti taikomos Švedijoje?
- Kelionių išlaidos iš namų į darbo vietą ir atvirkščiai
- Komandiruočių išlaidos kelionėms
- Pragyvenimo išlaidos komandiruočių metu
- Standartinė kompensacija už maitinimą ir smulkias išlaidas, patirtas komandiruočių metu Švedijoje 2022 mokestiniais metais:
- Standartinė kompensacija už maitinimą ir smulkias išlaidas, patirtas komandiruočių metu kitose šalyse 2022 mokestiniais metais:
- Jei komandiruočių metu asmuo patyrė apgyvendinimo išlaidų, bet neturi galimybės įrodyti sumokėtos sumos, galima prašyti į deklaraciją įtraukti patirtas išlaidas pagal šiuos tarifus:
- Apgyvendinimo išlaidos laikino darbo metu
- Dvigubos gyvenamosios vietos išlaidos
- Standartinės kompensacijos tarifas už išlaidas laikinojo darbo metu 2022 mokestiniais metais:
- Kelionių išlaidos į gimtąją šalį ir atgal į Švediją
- Kitos išlaidos
- Mokesčių susigrąžinimas iš Švedijos: kokios išlaidos nekompensuojamos?
Kokios išlaidų lengvatos gali būti taikomos Švedijoje?
Mokesčių susigrąžinimas iš Švedijos galimas tik išlaidoms, kurios mokestiniais metais buvo susijusios su darbo santykiais, tad Švedijos mokesčių inspekcija nekompensuoja asmeninių išlaidų. Asmuo gali tikėtis dalies kompensacijos už šias išlaidas:
- Kelionės nuo gyvenamosios vietos iki darbo vietos (į abi puses).
- Komandiruočių metu patirtas išlaidas.
- Apgyvendinimo išlaidas laikino darbo metu.
- Dvigubo apgyvendinimo išlaidas.
- Kelionių išlaidas į gyvenamąją šalį ir į Švediją (į abi puses).
- Kitas smulkias išlaidas, susijusias su darbo santykiais.
Jei asmuo pajamų deklaracijoje prašo kompensuoti dalį patirtų išlaidų, privaloma jas įrodyti. Išlaidas galima įrodyti pateikus čekius, sąskaitas-faktūras, sutartis, banko išrašą, darbdavio raštą ir t. t.
Kelionių išlaidos iš namų į darbo vietą ir atvirkščiai
Į deklaraciją galima įtraukti kelionių išlaidas tik tokiu atveju, jei jos viršija 11 000 SEK.
- Kelionės viešuoju transportu. Jei asmuo keliauja į darbą ir iš darbo viešuoju transportu, jis turi teisę prašyti dalies kompensacijos, kai kelionės atstumas į vieną pusę yra ne mažesnis nei 2 km.
- Kelionės automobiliu ar motociklu. Jei asmuo keliauja į darbą ir iš darbo automobiliu arba motociklu, jis turi teisę prašyti dalies kompensacijos, kai kelionės atstumas į vieną pusę yra ne mažesnis nei 5 km. Kelionės trukmė turi būti bent dvi valandos per dieną. Asmuo taip pat turi teisę prašyti dalinės kompensacijos už keliones automobiliu ar motociklu, jei nėra galimybės naudotis viešuoju transportu.
Asmeninio automobilio naudojimo kelionėms išlaidos iš namų į darbo vietą ir atvirkščiai
Jei asmuo per mokestinius metus naudojo nuosavą automobilį važiuoti į darbą bent 60 dienų ir nuvažiavo ne mažiau nei 3000 km, turi teisę įtraukti patirtas kelionių iš namų į darbą išlaidas į pajamų deklaraciją.
Kelionių išlaidų tarifai už 2022 mokestinius metus:
- 18,50 SEK už 10 km, kai asmuo naudojasi nuosavu automobiliu.
- 6,50 SEK už 10 km, kai asmuo naudojasi darbdavio suteiktu dyzeliniu automobiliu.
- 9,50 SEK už 10 km, kai asmuo naudojasi darbdavio suteiktu automobiliu, kuris varomas ne dyzelinu (pvz. benzinu, elektra ir t.t.)
- 9 SEK už 10 km, kai asmuo naudojasi motociklu ar mikroautomobiliu.
- 4,50 SEK už 10 km, kai asmuo naudojasi mopedu.
- 350 SEK per metus, kai asmuo naudojasi dviračiu.
Kelionių išlaidų tarifai už 2023 mokestinius metus:
- 25 SEK už 10 km, kai asmuo naudojasi nuosavu automobiliu.
- 12 SEK už 10 km, kai asmuo naudojasi nuosavu elektriniu automobiliu.
- 9,50 SEK už 10 km, kai asmuo naudojasi darbdavio suteiktu elektriniu automobiliu.
- 12,50 SEK už 10 km, kai asmuo naudojasi motociklu ar mikroautomobiliu.
- 6 SEK už 10 km, kai asmuo naudojasi mopedu.
- 350 SEK per metus, kai asmuo naudojasi dviračiu.
Jei mokesčių mokėtojas turi teisę įtraukti išlaidas už automobilio naudojimą, jis turi galimybę įtraukti ir spūsčių mokesčius.
Jei dėl senatvės, ligos ar negalios asmuo yra priverstas keliauti į ar iš darbo automobiliu, mokesčių susigrąžinimas iš Švedijos galimas ir už faktines kelionių į darbą ir atgal išlaidas. Už keliones nuosavu automobiliu turėtų būti taikoma 37 SEK lengvata už 10 km. Už keliones su darbdavio suteiktu dyzeliniu automobiliu turėtų būti taikoma 13 SEK lengvata už 10 km, su kitais degalais varomu automobiliu – 19 SEK. Šiuo atveju taip pat galima įtraukti patirtas kelionių išlaidas tik tuomet, kai jų suma viršija 11 000 SEK.
Komandiruočių išlaidos kelionėms
Jei komandiruotėms naudojate nuosavą automobilį, darbdavys gali Jums išmokėti neapmokestinamą kompensaciją:
- 18,50 SEK už 10 km, kai asmuo naudojasi nuosavu automobiliu.
- 6,50 SEK už 10 km, kai asmuo naudojasi darbdavio suteiktu dyzeliniu automobiliu.
- 9,50 SEK už 10 km, kai asmuo naudojasi darbdavio suteiktu automobiliu, jei jis varomas ne dyzelinu (pvz., benzinu, elektra ir t.t.).
Jei negavote papildomos išmokos už komandiruotes ir komandiruotėms naudojate nuosavą automobilį, darbdavys gali Jums išmokėti neapmokestinamą kompensaciją:
- 18,50 SEK už 10 km, kai asmuo naudojasi nuosavu automobiliu.
- 6,50 SEK už 10 km, kai asmuo naudojasi darbdavio suteiktu dyzeliniu automobiliu.
- 9,50 SEK už 10 km, kai asmuo naudojasi darbdavio suteiktu automobiliu, jei jis varomas ne dyzelinu (pvz., benzinu, elektra ir t.t.).
Jei komandiruočių metu naudojantis nuosavu automobiliu asmuo mokėjo spūsčių mokestį ir kompensaciją gavo iš darbdavio, mokesčių susigrąžinimas iš Švedijos mokesčių institucijos negalimas. Šiuo atveju, spūsčių mokesčio negalima įtraukti į deklaraciją kaip patirtų išlaidų. Jei darbdavys visgi nesuteikė kompensacijos, šias išlaidas deklaruoti galėsite.
Pragyvenimo išlaidos komandiruočių metu
Kad į deklaraciją būtų galima įtraukti pragyvenimo išlaidas, patirtas komandiruočių metų, asmuo turi nakvoti kitoje vietoje nei įprastai. Be to, reikia būti nuvykus į vietą, esančią toliau nei 50 km nuo įprastos darbo vietos ir daugiau nei 50 km nuo namų.
Jei asmuo už komandiruotes gavo standartinius dienpinigius, jie yra neapmokestinti ir patirtų pragyvenimo išlaidų įtraukti į deklaraciją negalima. Jei visgi dienpinigiai gauti nebuvo ir asmuo gali įrodyti, kad turėjo padidėjusių maitinimo, nakvynės ir smulkių išlaidų, galima jas įtraukti į deklaraciją ir prašyti dalinės kompensacijos. Tokiu atveju bus suteikta arba standartinė išmoka, arba pritaikyta faktinė išlaidų atskaita.
Standartinė kompensacija už maitinimą ir smulkias išlaidas, patirtas komandiruočių metu Švedijoje 2022 mokestiniais metais:
- 240 SEK už visą dieną.
- 120 SEK už pusę dienos.
Standartinė kompensacija už maitinimą ir smulkias išlaidas, patirtas komandiruočių metu kitose šalyse 2022 mokestiniais metais:
- Standartinė suma visai dienai.
- Pusė standartinės sumos pusei dienos. Jei komandiruotė baigiasi 19:00 ar anksčiau, o prasideda 12:00 ar vėliau, išvykimo diena skaičiuojama kaip pusė dienos. Tos pačios sąlygos taikomos ir grįžimo dienai.
Standartinių išmokų tarifus komandiruočių metu kitose šalyse galite rasti čia.
Jei komandiruočių metu asmuo patyrė apgyvendinimo išlaidų, bet neturi galimybės įrodyti sumokėtos sumos, galima prašyti į deklaraciją įtraukti patirtas išlaidas pagal šiuos tarifus:
- 120 SEK už komandiruotės dieną Švedijoje už 2022 mokestinius metus.
- Pusę standartinės kompensacijos už komandiruotės dieną kaip nurodyta kitoje šalyje.
Apgyvendinimo išlaidos laikino darbo metu
Jei asmuo dirba laikiną darbą, tuomet, kai atliekamas mokesčių deklaravimas Švedijoje, galima įtraukti padidėjusio pragyvenimo kainos išlaidas. Norint gauti lengvatą dėl laikino darbo išlaidų, nakvynės vieta turi būti nutolusi nuo gyvenamosios vietos daugiau nei 50 km. Jei senoji gyvenamoji vieta buvo išnuomota, asmuo neturi teisės prašyti dalinės kompensacijos dėl apgyvendinimo išlaidų laikinojo darbo metu. Kompensacijos galima prašyti šiais atvejais:
- Jei įdarbinimas trunka ne ilgiau kaip dvejus metus, pvz., šešių mėnesių bandomasis laikotarpis arba kito asmens pakeitimas ribotam laikotarpiui.
- Jei darbo santykiai tęsiasi ilgesnį laiką, bet vis dar yra laikino pobūdžio, pvz. tam tikras projektas ar statybos darbai.
- Jei dirbama daugiau nei vienoje vietoje.
- Jei yra kokia nors kita ypatinga priežastis, kodėl negalima pagrįstai persikelti į vietą, kurioje yra darbovietė.
Asmuo, norėdamas įtraukti į deklaraciją laikino darbo išlaidas, turi:
- Išlaikyti gyvenamąją vietą, kurioje nuolat gyveno prieš tai.
- Nakvoti ten, kur dirba.
- Tarp gyvenamosios vietos ir darbo vietos yra daugiau nei 50 km.
Išlaidas už maitinimą ir smulkias išlaidas galima įtraukti į deklaraciją tik už pirmąjį laikinojo darbo mėnesį. Šis apribojimas netaikomas apgyvendinimo išlaidų kompensacijai. Galima išskaičiuoti arba faktiškai padidėjusias išlaidas maitinimui ir smulkioms išlaidoms, arba standartinę sumą.
Standartinės kompensacijos tarifas už išlaidas laikinojo darbo metu 2022 mokestiniais metais:
- 120 SEK už laikinojo darbo dieną Švedijoje.
- Pusę standartinės kompensacijos už laikinojo darbo dieną užsienyje kaip nurodyta kitoje šalyje.
Į deklaraciją galima įtraukti būsto išlaidas laikinojo darbo metu. Jei darbuotojas laikinojo darbo metu patyrė apgyvendinimo išlaidų, bet neturi galimybės įrodyti sumokėtos sumos, galima prašyti į deklaraciją įtraukti patirtas išlaidas pagal šiuos tarifus:
- 120 SEK už laikino darbo dieną Švedijoje už 2022 mokestinius metus.
- Pusę standartinės kompensacijos už laikino darbo dieną, kaip nurodyta kitoje šalyje.
Dvigubos gyvenamosios vietos išlaidos
Jei mokesčių mokėtojas turi dvigubą gyvenamąją vietą, jam gali būti aktualus mokesčių grąžinimas iš Švedijos. Asmuo turi galimybę deklaravimo metu prašyti dalinės kompensacijos dėl padidėjusių pragyvenimo išlaidų. Asmuo turi dvigubą gyvenamąją vietą tuomet, kai persikėlė į naują gyvenamąją vietą dėl darbo, bet vis tiek dėl tam tikrų priežasčių išlaiko seną gyvenamąją vietą. Jei senoji gyvenamoji vieta buvo išnuomota, asmuo neturi teisės prašyti kompensacijos dėl apgyvendinimo išlaidų, kol turėjo dvigubą gyvenamąją vietą. Kompensacijos galima prašyti šiais atvejais:
- Asmuo nakvoja ten, kur dirba.
- Tarp gyvenamosios vietos ir darbo vietos yra daugiau nei 50 km.
Prašyti dalies kompensacijos dėl dvigubos gyvenamosios vietos išlaidų galite už ribotą laikotarpį. Maitinimui ir smulkioms išlaidoms yra taikomi vieni tarifai, o apgyvendinimo išlaidoms – kiti. Išlaidas už maitinimą ir smulkias išlaidas galite įtraukti į deklaraciją tik už pirmąjį laikinojo darbo mėnesį. Galite išskaičiuoti arba faktiškai padidėjusias išlaidas maitinimui ir smulkioms išlaidoms, arba standartinę sumą.
Standartinės kompensacijos tarifas už išlaidas laikinojo darbo metu 2022 mokestiniais metais:
- 72 SEK už darbo dieną, jei naujasis gyvenamasis adresas yra Švedijoje.
- 30 % standartinės kompensacijos kaip nurodyta kitoje šalyje, jei naujasis gyvenamasis adresas yra užsienyje.
Į švedišką deklaraciją galima įtraukti apgyvendinimo išlaidas, patirtas ne ilgiau kaip dvejus metus. Susituokę ir kartu gyvenantys asmenys gali prašyti dalies išlaidų kompensacijos praėjus šiam laikui, jei dviguba gyvenamoji vieta atsirado dėl sutuoktinio ar sugyventinio naujosios darbo vietos. Tokiais atvejais taikomas terminas yra ne ilgiau kaip penkeri metai. Jei dirbančiojo asmens šeima persikėlė į naują vietą, kurioje yra darbovietė, galima įtraukti pragyvenimo išlaidas iš praeitos gyvenamosios vietos.
Kelionių išlaidos į gimtąją šalį ir atgal į Švediją
Jei asmuo per mokestinius metus apsistojo ne savo gyvenamojoje vietoje, gali į deklaraciją įtraukti išlaidas, susijęs su kelionėmis į gimtąją ar nuolat gyvenamąją šalį. Kompensacijos galima prašyti šiais atvejais:
- Asmuo nakvoja ten, kur dirba.
- Tarp gyvenamosios vietos ir darbo vietos yra daugiau nei 50 km.
Švedijos mokesčių inspekcija (Skatteverket) į deklaraciją leidžia įtraukti ne daugiau kaip vieną kelionę namo per savaitę. Dalį kompensacijos galima gauti tik už keliones Europos Sąjungoje ir Šveicarijoje. Galima įtraukti keliones lėktuvu ir traukiniu, pateikus pirktus bilietus.
Jei naudojotės kitu transportu, kelionių išlaidas už 2022 mokestinius metus galite įtraukti pagal šiuos tarifus:
- 18,50 SEK už 10 km, kai asmuo naudojasi nuosavu automobiliu.
- 6,50 SEK už 10 km, kai asmuo naudojasi darbdavio suteiktu dyzeliniu automobiliu.
- 9,50 SEK už 10 km, kai asmuo naudojasi darbdavio suteiktu automobiliu, jei jis varomas ne dyzelinu (pvz., benzinu, elektra ir t.t.).
Darbdavio suteiktas automobilis gali priklausyti pačiam mokesčių mokėtojui arba jo šeimos nariui. Mokesčių deklaravimas Švedijoje už kelionių išlaidas galimas, net jei darbdavys kompensavo kelionės išlaidas. Tokiais atvejais kompensacija skaičiuojama kaip darbo užmokestis.
Kitos išlaidos
Asmuo į švedišką pajamų deklaraciją taip pat gali įtraukti kitas išlaidas, susijusiąs su darbo santykiais, jei jos viršija 5 000 SEK sumą. Prašyti dalies kompensacijos galima už šias išlaidas:
- Darbo rūbus. Galima prašyti dalies išlaidų padengimo už specialius darbo rūbus ir apsaugas.
- Bedarbystės išlaidas. Jei asmuo buvo bedarbis ir gavo bedarbio pašalpą iš bedarbių pašalpos fondo, jis turi teisę prašyti padengti dalį kelionių, susijusių su apsilankymu Švedijos Užimtumo tarnyboje. Asmuo taip pat turi teisę įtraukti kelionių ir kitas išlaidas, susijusias su darbo paieška Švedijoje.
- Privačią darbo vietą. Kad asmuo galėtų į deklaraciją įtraukti privačios darbo vietos išlaidas, darbdavys privalo būti nesuteikęs galimybės dirbti ofise ar kitoje darbo vietoje. Kompensaciją už darbą namuose galima gauti tik išskirtiniais atvejais.
- Profesinę literatūrą. Kai kurių profesijų atvejais, jei darbdavys nesuteikia reikalingos literatūros, galima prašyti dalies kompensacijos už knygas, laikraščius ir t.t.
- Mobilųjį telefoną. Asmuo į deklaraciją gali įtraukti išlaidas, patirtas dėl skambučių darbo reikalais, tačiau negalima įtraukti telefono įsigijimo ar abonemento kainos.
- Studijų išlaidos. Asmuo į deklaraciją gali įtraukti studijų išlaidas tik tuomet, kai mokymasis būtinas norint išlaikyti esamą darbą. Jei asmuo studijuoja dėl naujo darbo galimybių, šių išlaidų įtraukti negalima.
- Įrankiai. Jei asmuo pats įsigijo darbui reikalingus įrankius ar instrumentus, šias išlaidas galima įtraukti į deklaraciją.
Mokesčių susigrąžinimas iš Švedijos: kokios išlaidos nekompensuojamos?
- Kompiuterį. Išlaidos kompiuteriams daugeliu atvejų skaičiuojamos kaip privačios pragyvenimo išlaidos ir jų į deklaraciją įtraukti negalima.
- Vaikų darželį. Išlaidos už vaikų priežiūrą daugeliu atvejų skaičiuojamos kaip privačios pragyvenimo išlaidos ir jų į deklaraciją įtraukti negalima.
- Draudimą. Išlaidos už įprastą gyvybės, nelaimingų atsitikimų ar sveikatos draudimą skaičiuojamos kaip privačios pragyvenimo išlaidos ir jų į deklaraciją įtraukti negalima.
- Medicininės išlaidos. Išlaidos už vaistus ir sveikatos priežiūrą skaičiuojamos kaip privačios pragyvenimo išlaidos ir jų į deklaraciją įtraukti negalima.
Kiekvieno asmens situacija yra skirtinga, tad Švedijos mokesčių inspekcija (Skatteverket) gali prašyti pateikti papildomus dokumentus, įrodančius patirtas išlaidas. Atveju, kai deklaracija užpildoma tinkamai, o reikiami dokumentai – pateikiami, galimas maksimalus mokesčių grąžinimas iš Švedijos.
Kopijuoti ir publikuoti Taxbs straipsnius be Taxbs sutikimo draudžiama!
Straipsnis parengtas Judita Knoche, 2023 m. balandžio 21 d.