...

Pensija Vokietijoje

 

Vokietijos pensijų sistema šiuo metu užima 13 vietą pasaulyje pagal visuotinį pensijų indeksą. Nepaisant to, ar Jūsų sprendimas pensija Vokietijoje, ar svarstote persikelti pensiją į kitą šalį, turėsite priimti keletą sprendimų dėl savo pensijų įmokų Vokietijoje.

Įstatymo nustatyta pensijų draudimo sistema Vokietijoje yra pagrįsta „  pay-as-you-go“ sistema . Tai reiškia: dabartinė įmokų mokėtojų karta finansuoja dabartinių pensininkų pensijas. . Kiekvienam gyventuojui, kuris dirba šiandien, pensiją vėliau finansuos naujos kartos vaikai ir anūkai. Štai kodėl mes kalbame apie  kartų sutartį . 

Išmokų einamoji sistema paprastai gerai veikė dešimtmečius. Tačiau dėl  demografinių pokyčių  Vokietijos pensijų fondas susiduria su didžiausiu iššūkiu nuo pat jo įkūrimo. Ilgėjanti gyvenimo trukmė ir mažas gimstamumas reiškia, kad Vokietijos gyventojai vis sensta. Be to, septintajame dešimtmetyje gimę kūdikių bumo žmonės neišvengiamai išeis į pensiją. Vadinamieji kūdikių bumo žmonės į pensiją pradės išeiti 2025 m. Nors moterų dalyvavimas darbo rinkoje didėja, o imigracija į darbo rinką taip pat didėja, apskritai nėra pakankamai darbuotojų, kurie kompensuotų kūdikių bumo amžiaus žmonių pasitraukimą iš darbo rinkos. Tai reiškia, kad yra dar daugiau pensijų gavėjų ir mažiau įmokas mokančių asmenų.

Pensija Vokietijoje: iš ko ji susideda ir kokios pensijų rūšys egzistuoja?

Senatvės pensija Vokietijoje susideda iš trijų dalių:

Kokios pensijų rūšys yra Vokietijoje

Kalbėdami apie pensijas, dažniausiai turime omenyje senatvės pensijas. Apdraustieji senatvės pensiją gauna sulaukę pensinio amžiaus. Į senatvės pensijas taip pat įeina išankstinė senatvės pensija – šnekamojoje kalboje vadinama pensija nuo 63 metų – ir senatvės pensija sunkios negalios žmonėms.

Be šių senatvės pensijų, yra ir kitų rūšių pensijos. Antra pagal dydį pensijų rūšis Vokietijoje pagal gavėjus yra invalidumo pensija. Ji apsaugo žmones, kurie dėl ligos nebegali dirbti arba gali dirbti tik dalį laiko.

Pensija netekus maitintojo apsaugo asmenų, turinčių įstatymų numatytą pensijų draudimą, artimuosius. Ji vėl padalijama į našlių ir našlaičių pensiją .

Nepaisant klaidinančio pavadinimo , bazinė pensija ir motinos pensija nėra atskiros pensijų rūšys. Tai priedai prie senatvės pensijos, mokami dėl skurdo senatvėje arba pripažįstant vaikų auginimą.

Minimalus stažas pensijai gauti Vokietijoje. Kada pradėsite gauti pensijos išmokas?

Egzistuoja įvairūs reglamentai, leidžiantys anksčiau ar vėliau baigti darbinį gyvenimą. Pagrindinis modelis yra standartinė senatvės pensija . Teisę gauti standartinę senatvės pensiją turi visi, mokėję įstatymų numatytą pensijų draudimą ne mažiau kaip 5 metus. Tai vadinama minimaliu draudimo laikotarpiu arba minimaliu darbo stažu.

Jau keletą metų amžiaus riba palaipsniui didinama nuo 65 iki 67 metų . Kiekvienas, gimęs 1964 m. ir vėliau, negalės išeiti į pensiją iki 67 metų, nesumažinęs pensijos.

2022 metais įprastos senatvės pensijos galės kreiptis nauji pensininkai, gimę 1958 metais, sulaukę 66 metų. 

Kada galėsite keiptis dėl pensijos išmokos Vokietijoje

Gimimo Metai

Stantardinis pensinis amžius

Iki 1946

65 metai

1947

65 metai + 1 mėnuo

1948

65 metai + 2 mėnesiai

1949

65 metai + 3 mėnesiai

1950

65 metai + 4 mėnesiai

1951

65 metai + 5 mėnesiai

1952

65 metai + 6 mėnesiai

1953

65 metai + 7 mėnesiai

1954

65 metai + 8 mėnesiai

1955

65 metai + 9 mėnesiai

1956

65 metai + 10 mėnesių

1957

65 metai + 11 mėnesių

1958

66 metai

1959

66 metai+ 2 mėnesiai

1960

66 metai + 4 mėnesiai

1961

66 metai + 6 mėnesiai

1962

66 metai + 8 mėnesiai

1963

66 metai + 10 mėnesių

1964

67 metai

Nuo 1965

67 metai

 

Išėjimas į pensiją anksčiau numatyto laiko

Išėjimas į pensiją anksčiau numatyto laiko Vokietijoje galimas, jei esate išdirbę ir mokėję įmokas valstybiniam pensijų draudimui ne mažiau kaip 35 metus. Tai leis Jums išeiti į pensiją sulaukus 63 metų ir gauti valstybinę pensiją. Tačiau mėnesių skaičius, kurį Jūs turėtumėte išdirbti iki Vokietijos pensinio amžiaus, kuris yra 65 metai (arba 67, jei gimėte po 1963 m.), bus išskaičiuoti iš Jūsų pensijos. Kiekvienas ankstyvo išėjimo į pensiją mėnuo kainuoja 0,3 mėnesinės pensijos išmokos.

Pavyzdys: pagal įstatymą 1960 metais gimęs vyras turėtų dirbti iki 66 metų ir keturių mėnesių, kad gautų standartinę senatvės pensiją be atskaitymų. Jei jis nesukaups 45 metų darbo stažo ir vis tiek norės išeiti į pensiją sulaukęs 63 metų, jo pensija sumažės 12 % ( 0,3 proc. x 40 = 12 proc.), nes būtų tekę dirbti 40 mėnesių daugiau,kad pasiektų 45 metų darbo stažą ir gautų nesumažintą pensiją.

Išėjimas į pensiją anksčiau numatyto laiko

Išėjimas į pensiją anksčiau numatyto laiko Vokietijoje galimas, jei esate išdirbę ir mokėję įmokas valstybiniam pensijų draudimui ne mažiau kaip 35 metus. Tai leis Jums išeiti į pensiją sulaukus 63 metų  ir gauti valstybinę pensiją. Tačiau mėnesių skaičius, kurį Jūs turėtumėte išdirbti iki Vokietijos pensinio amžiaus, kuris yra  65 metai (arba 67, jei gimėte po 1963 m.), bus išskaičiuoti iš Jūsų pensijos.

Kiekvienais dingusiais metais teisė į pensiją sumažėja 3,6%. Taigi, jei asmuo, neturintis teisės į pensiją iki 67 metų amžiaus, išeis į pensiją nuo 63 metų amžiaus, jų pensija sumažės 14,4 proc.

Kokia minimali pensija Vokietijoje?

Šiuo metu Vokietijoje nėra nustatyta minimali pensija. Bazinė pensija Vokietijoje iki šiol buvo pagrįsta asmenine draudimo istorija ir priklauso nuo to, kiek per metus gavote pajamų ir kiek mokesčių sumokėjote į valstybės pensijų fondą.

Lemiamą reikšmę turi per darbo metus uždirbtos pajamos. Vokietijos pensijų sistemoje pensijos sumai apskaičiuoti naudojama formulė, pagal kurią atsižvelgiama į vidutines pajamas per įmokų laikotarpį. Tai reiškia, kad didesnes pajamas per savo darbo metus gavę asmenys, greičiausiai gaus didesnę minimalią pensiją.

Kokia vidutinė pensija Vokietijoje?

Kampinis pensininkas dažnai naudojamas kaip pensijų lygio apskaičiavimo modelis. Primename, kad tai vartotojas, kuris visada dirbo ir turi sukaupęs 45 metų darbo stažą. Toks pensininkas 2022 / 2023 metais gali tikėtis maždaug 1621 EUR bruto pensijos senosiose federacinėse žemėse ir 1598 EUR naujosiose federacinėse žemėse. Sumokėjus privalomus sveikatos ir slaugos draudimo įmokas bei neatskaičius pajamų mokesčių, pensininkas gali gauti kiek mažiau nei 1423 EUR pensijos (vakaruose) arba 1402 EUR (rytuose.).

Šių verčių jokiu būdu negalima lyginti su vidutine senatvės pensija Vokietijoje. Paskutiniais 2022 m. duomenimis, vidutinė išmokėtų pensijų suma yra apie 993 EUR. Į šį skaičių taip pat reikėtų žiūrėti atsargiai dėl statistinių priežasčių. Pavyzdžiui, turėtumėte žinoti, kad moterų pensijos yra vidutiniškai gerokai mažesnės nei vyrų, todėl bendras vidurkis taip pat yra mažesnis. Priežastis: moterys, ypač praeityje, turėjo mažiau galimybių nei vyrai siekti karjeros ir uždirbti atitinkamai dideles pensijas iš savo darbo. Ši problema keičiasi keičiantis visuomenei, o moterys, ypač senosiose federacinėse valstijose, per pastaruosius 20 metų gerokai pasivijo pensijų ir draudimo dydį.

Buvo sukurtos tam tikros priemonės, kuriomis gali pasinaudoti vyrai ir moterys, kurie augina vaikus, jog jie taip pat turėtų teisę įgyti pensiją.

Sunkią negalią turintiems asmenims standartinis išėjimo į pensiją amžius 2023 m. yra 64 metai ir du mėnesiai (gim. 1958 m.). Jis palaipsniui didės iki 65 metų iki 2029 m.

Ypatingas atvejis: žmonės, kurie buvo apdrausti ypač ilgą laiką

Kiekvienas, turintis darbo stažo 45 metus, gali išeiti į pensiją anksčiausiai sulaukęs 63 metų, nemažinant pensijos dydžioTai vadinama senatvės pensija tiems, kurie buvo apdrausti ypač ilgą laiką. Taip pat yra pereinamasis reglamentas, kuriuo siekiama padidinti amžiaus ribą. Gimusiesiems po 1964 m. asmenims, kurie buvo drausti ypač ilgą laiką, į ankstyvą pensiją galima išeiti tik sulaukus 65 metų.

Kokios pensijos galite tikėtis?

Surenkamos įmokos į pensijos fondus yra iš karto išmokamos dabartiniams pensininkams. Dirbamas asmuo renkasi pensijos taškus. Jie nustatomi pagal darbo pajamų dydį šiuo principu: darbo užmokesčio taškus renka visi, kurie atitinkamais metais uždirba lygiai tiek, kiek vidutiniškai visi apdraustieji. Logiška, kad einamaisiais metais trūksta išsamių duomenų apie tikslų vidutinį atlyginimą. Todėl preliminarus vidutinis atlyginimas skaičiuojamas pagal pastarųjų dvejų metų darbo užmokesčio duomenis. 2023 metais vidutinis bruto atlyginimas per metus bus 43 142 EUR (vakaruose) ir 41 967 EUR (rytuose).

Pavyzdys: Julija gyvena Hamburge ir gauna maždaug 1100 EUR pensiją. Nuo 2023 m. liepos 1 d. jos pensija padidėjo 4,39 proc., iki maždaug 1150 EUR.

Didelis pensijų padidėjimas vyksta nepaisant daugybės krizių. Pensijų draudimo požiūriu situacija darbo rinkoje yra teigiama. Viena vertus, pastebimas rekordinis darbo vietų užimtumas, o tai reiškia, kad įmokų pajamos pensijų draudimui nuolatos auga. Be to, taip pat toliau auga darbo užmokestis. Tai yra pagrindinis pensijų didinimo pagrindas. Jei šiuo metu esate pensininkas, artimiausiais metais galite tikėtis tolesnio pensijos padidėjimo. Remiantis Vokietijos pensijų draudimo asociacijos, kurią taip pat remia Federalinė darbo ministerija, skaičiavimais, 2024 m. ir 2025 m. atlyginimai Vokietijoje turėtų padidėti vidutiniškai 5 %.

Apskaičiuokite pensiją pagal formulę

Kai kalbame apie pensijos didinimą, iš esmės turime omenyje uždarbio taškų vertės padidėjimą. Kai išeinate į pensiją, pensijų draudimas atlyginimo taškus konvertuoja į pensiją pagal šią formulę: mėnesinė pensijos suma = atlyginimo taškai x prieigos koeficientas x dabartinė pensijos vertė x pensijos tipo koeficientas.

Kartu su darbo užmokesčiu Vokietija kyla ir pensija

Dėl einamojo apmokėjimo sistemos pensijų didėjimas yra susijęs su darbo užmokesčio didėjimu. Jei dabartinių darbuotojų vidutinis atlyginimas vienam gyventojui didėja, didėja ir dabartinių pensininkų pensijos. Koregavimo terminas visada yra kiekvienų metų liepos 1 d. Jei atlyginimai mažės, pensija nebus mažinama. To neleidžia pensijų garantija.

Nuo 2023 m. liepos 1 d. pensijos vėl padidėjo: vakaruose 4,39 %, o rytuose – 5,83 %. Taigi, pensijos taškas yra vertas 37,60 EUR visoje šalyje.

Koks yra minimalus stažas pensijai gauti Vokietijoje?

Jei išeisite į pensiją numatytu laiku – Jūs galite dirbti, pensijos išmoka nebus mažinima.

Jei išeisite į pensiją anksčiau numatyto laiko, tuomet Jūsų pajamos per mokestinius metus negali būti didesnės nei 6300 EUR prieš mokesčius (tokiu atveju pensijos išmoka nebus mažinama). Jeigų pajamos per mokestinius metus bus didesnės nei 6300 EUR prieš mokesčius – pensijos išmoka bus mažinama.

Ar galiu dirbti ir gauti pensiją? Ar gaunama pensija mažės?

Jei išeisite į pensiją numatytu laiku – Jūs galite dirbti, pensijos išmoka nebus mažinima.

Jei išeisite į pensiją anksčiau numatyto laiko, tuomet Jūsų pajamos per mokestinius metus negali būti didesnės nei 6300 eur prieš mokesčius (tokiu atveju pensijos išmoka nebus mažinama).

Jeigų  pajamos per mokestinius metus bus didesnės nei 6300 eur prieš mokesčius – pensijos išmoka bus mažinama.

Išėjimas į pensiją Vokietijoje. Kur kreiptis sulaukus pensinio amžiaus, jei gyvenate Vokietijoje?

Prašymai skirti pensijos išmokoms gauti, pagal valstybinio socialinio draudimo sistemą turi būti pateikiami Vokietijos pensijų draudimui – Deutsche Rentenversicherung.

Išėjimas į pensiją Lietuvoje, turint stažo Vokietijoje. Kur kreiptis sulaukus pensinio amžiaus?

Asmuo, sulaukęs pensijos amžiaus, SoDros skyriuje, pildydamas prašymą gauti senatvės pensiją Lietuvoje, nurodo, jog yra dirbęs Vokietijoje (kitoje šalyje) ir nori gauti pensiją į asmeninę sąskaitą. SoDros užsienio išmokų tarnyba veikia kaip tarpininkas – persiunčia asmens užklausą atitinkamoms Vokietijos institucijai (Deutsche Rentenversicherung), gauna dokumentus, liudijančius apie asmens sukauptą socialinio draudimo stažą ir teisę gauti pensiją bei konkrečią sumą iš Vokietijos. Vokietijos atitinkama institucija (Deutsche Rentenversicherung) mokės senatvės pensiją tiesiogiai asmeniui į sąskaitą.

Jei Jūs grįžote į Lietuvą jau įgijęs teisę gauti visą ar dalį pensijos Vokietijoje ir atitinkate reikalavimus gauti pensiją Lietuvoje, suėjus pensiniam amžiui Jums bus mokamos abi pensijos – tiek iš Lietuvos, tiek iš Vokietijos.

Laikotarpiai, kurių metu dirbote Vokietijoje ar kitoje šalyje, yra įskaitomi į socialinio draudimo stažą, skaičiuojant pensiją Lietuvoje.
Jei Jums kol kas dar nesate senatvės pensijos amžiaus, Jus negalite gauti pensijos ar susigrąžinti į pensijų fondą sumokėtų įmokų nutraukus darbo santykius Vokietijoje ir sugrįžus į Lietuvą.

 


Mokesčiai Vokietijoje, Vokietijos mokesčių deklaracija, mokesčių grąžinimas iš Vokietijos, pensija Vokietijoje, vaiko pinigai Vokietijoje

Turite klausimų dėl mokesčių deklaravimo (Steuererklärung) ir susigrąžinimo Vokietijoje? Aktualus klausimas – Vaiko pinigai Vokietijoje (Kindergeld) ir kreipimasis dėl vaiko išmokų? Mokesčiai Vokietijoje, pajamų deklaravimas, mokesčių grąžinimas iš Vokietijos, S1 forma Vokietijoje: kviečiame susisiekti su mumis el. paštu info@taxbs.lt arba tel. nr. +370 647 50 268  +370 37 2 11 938

Kopijuoti ir publikuoti Taxbs straipsnius be Taxbs sutikimo draudžiama!

Straipsnis parengtas Judita Knoche, 2024 m. vasario 20 d.

įmonė galinti padėti dėl pensijos Vokietijoje ar mokesčių susigrąžinimo ten
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.