Švedija yra viena iš pažangiausių ir klestinčių Europos šalių, garsėjanti savo ekonomine stabilumu ir inovacijomis. Vis dėlto, norint pasiekti finansinės sėkmės šioje šalyje būtina suprasti ir perprasti Švedijos mokesčių sistemą bei su ja susijusius reikalavimus.
Pagrindiniai Švedijos mokesčių sistemos bruožai
Švedijos mokesčių sistema yra viena sudėtingiausių ir labiausiai išplėtotų pasaulyje. Ji remiasi progresyvinio apmokestinimo principu, o tai reiškia, kad mokesčių tarifai didėja kartu su pajamomis. Svarbu pažymėti, kad Švedija taiko didelį dėmesį socialinei apsaugai, todėl daugelis mokesčių tiesiogiai susiję su socialinio draudimo įmokomis, kurios suteikia galimybę naudotis socialinės paslaugomis.
Pajamų mokestis Švedijoje
Kaip ir daugumoje šalių, Švedijoje pajamų mokestis yra vienas iš pagrindinių ir didžiausių. Mokesčiai yra taikomi ne tik fiziniams asmenims, bet ir įmonėms. Švedijos mokesčių sistema yra progresyvi, tad kaip minėta – kuo didesnės pajamos, tuo didesnė jų dalis yra apmokestinama.
Šalyje pajamos iki 540 700 SEK nėra apmokestinamos valstybiniu pajamų mokesčiu. Tačiau pajamos, viršijančios šią sumą, yra apmokestinamos 20 % tarifu. Jei asmens metinės pajamos viršija 618 700 SEK, papildomai taikomas 5 % valstybės pajamų mokestis, todėl bendra apmokestinimo norma siekia 25 %. Be to, kiekvienas gyventojas turi mokėti 32 % savivaldybės mokestį, kuris yra nepriklausomas nuo pajamų dydžio.
Pajamų mokestis darbuotojams iš užsienio
Švedijoje dirbantiems ne rezidentams taikomas specialus pajamų mokestis, vadinamas SINK (special inkomstskatt för utomlands bosatta), kuris yra fiksuotas ir sudaro 25 % nuo gaunamų pajamų. Šis mokestis taikomas asmenims, kurie nėra Švedijos gyventojai ir dirba šalyje laikinai, paprastai iki šešių mėnesių. SINK mokesčio mokėtojams nereikia pateikti pajamų deklaracijos Švedijoje, tačiau jie negali pasinaudoti standartinėmis mokesčių lengvatomis, kurios taikomos nuolatiniams gyventojams. Visgi tam tikrais atvejais, pavyzdžiui, kai asmuo gyvena ES šalyje arba turi teisę į dvigubo apmokestinimo išvengimo susitarimus, gali būti taikomos tam tikros mokesčių lengvatos. Šios lengvatos gali sumažinti bendrą mokesčių naštą arba padėti išvengti dvigubo apmokestinimo tiek Švedijoje, tiek kitoje šalyje.
Švedija yra pasirašiusi daugybę dvigubo apmokestinimo išvengimo sutarčių su kitomis šalimis, įskaitant ir daugelį Europos Sąjungos valstybių. Tai leidžia užtikrinti, kad asmenys ar įmonės, dirbančios tiek Švedijoje, tiek kitose šalyse, nemokės mokesčių du kartus už tas pačias pajamas.
Socialinio draudimo mokesčiai Švedijoje
Socialinio draudimo sistema Švedijoje yra labai išvystyta ir apima keletą pagrindinių aspektų, tokių kaip sveikatos draudimas, šeimos pašalpos, nedarbo draudimas, pensijos, neįgalumo išmokos ir išmokos, susijusios su nelaimingais atsitikimais darbe. Socialinio draudimo įmokos yra privalomos tiek darbdaviams, tiek darbuotojams.
Darbdaviai moka apie 31,42 % savo darbuotojų bazinio atlyginimo socialinio draudimo įmokas. Ši suma apima įmokas į visus šešis socialinės apsaugos sistemos komponentus. Darbuotojai, savo ruožtu, į valstybės socialinio draudimo sistemą moka 7 % savo metinio atlyginimo.
Darbo užmokesčio mokestis Švedijoje
Švedijoje egzistuoja specifinis darbo užmokesčio mokestis, kurį moka tiek įmonės, tiek individualūs verslininkai. Šis mokestis siekia 31,42 % darbuotojo atlyginimo. Verslininkams, kurie patys dirba savo įmonėse, taikomas šiek tiek mažesnis tarifas – 28,97 %. Šie tarifai gali skirtis priklausomai nuo darbuotojo amžiaus, tačiau bendroji tendencija išlieka ta pati.
Pelno mokestis įmonėms
Įmonės Švedijoje moka pelno mokestį, kurio tarifas šiuo metu yra vienas žemiausių tarp Skandinavijos šalių – 20,6 %. Įmonės pelno mokestis yra privalomas visoms įmonėms, veikiantiems šalyje, ir tai apima tiek vietines, tiek užsienio kapitalo bendroves. Pelno mokestis mokamas tik nuo faktinio įmonės pelno, atskaičius visas leistinas išlaidas, todėl svarbu tinkamai tvarkyti apskaitą ir išnaudoti visus įstatymų leidžiamas mokesčių lengvatas.
Pridėtinės vertės mokestis (PVM)
Švedijoje prekių ir paslaugų vartojimas yra apmokestinamas pridėtinės vertės mokesčiu (PVM). Bendra PVM norma yra 25 %, kuri taikoma daugumai prekių ir paslaugų, jei jos nėra apmokestinamos pagal sumažintus tarifus. Šioje Šiaurės šalyje yra trys sumažintos PVM normos:
- Pirmasis sumažintas 12 % tarifas taikomas kai kuriems maisto produktams, gėrimams, restoranų, viešbučių, barų paslaugoms, taip pat aprangai, avalynei ir bendriems remonto darbams.
- Antrasis sumažintas 6 % tarifas taikomas viešajam transportui, knygoms ir laikraščiams, taip pat kultūros ir sporto renginiams.
- Galiausiai sveikatos priežiūros paslaugos, vaistai ir tarptautinis transportas yra atleisti nuo PVM.
Nors bendra PVM norma Švedijoje yra gana aukšta, daugelį būtinųjų prekių ir paslaugų galima įsigyti su sumažintais tarifais.
Paveldėjimo ir dovanojimo mokestis
Nors Švedijoje darbo pajamoms taikomi dideli mokesčiai, o įmonės bei investuotojai taip pat susiduria su santykinai dideliais tarifais, šalyje paveldėjimo ir dovanojimo mokesčiai iš viso netaikomi. Paveldėjimo mokestis buvo panaikintas 2004 metais, todėl Švedija yra viena iš palankiausių šalių turtui perduoti. Tokiu pačiu būdu buvo panaikintas ir dovanojimo mokestis, leidžiantis perduoti turtą be papildomų mokesčių. Tai sudaro palankias sąlygas turto planavimui ir efektyviam kapitalo valdymui.
Darbo užmokesčio struktūra Švedijoje
Atlyginimų struktūra Švedijoje yra sudėtinga ir apima kelis pagrindinius elementus, tokius kaip bruto atlyginimas, grynasis atlyginimas, bazinis atlyginimas, priedai ir pašalpos. Svarbu pažymėti, kad Švedijos darbo rinka yra labai reguliuojama, todėl atlyginimų apskaičiavimas turi atitikti visus šalies įstatymus ir nuostatas.
Turite klausimų dėl pajamų deklaravimo Švedijoje ir mokesčių susigrąžinimo galimybių? Pajamų deklaravimas, mokesčių susigrąžinimas iš Švedijos: kviečiame susisiekti su mumis el. paštu info@taxbs.lt arba tel. nr. + 370 647 50 268, +370 37 2 11 938
Kopijuoti ir publikuoti Taxbs straipsnius be Taxbs sutikimo draudžiama!
Straipsnį parengė Judita Knoche, 2024 m. rugsėjo 10 d.