...

Mokesčiai Anglijoje

Jungtinė Karalystė (JK) yra suvereni šalis, esanti prie šiaurės vakarų žemyninės Europos pakrantės, kurią sudaro Anglija, Škotija, Velsas ir Šiaurės Airija. JK, žinoma dėl savo turtingos istorijos, kultūrinės įvairovės ir reikšmingos pasaulinės įtakos, yra pirmaujantis finansų ir pagrindinis tarptautinės politikos, prekybos ir kultūros centras. JK sostinė Londonas yra vienas ryškiausių pasaulio miestų, garsėjantis savo įžymybėmis, institucijomis ir gyvybinga kultūrine scena. Šalis patraukli kitataučiams atvykti gyventi ar dirbti. JK mokesčių sistema naujokams gali pasirodyti sudėtinga. Tačiau sužinojus, kokius mokesčius gali tekti mokėti, procesas tampa daug paprastesnis.

Gyventojų pajamų mokestis yra vienintelis svarbiausias Jungtinės Karalystės iždo pajamų šaltinis, kuris sudaro apie ketvirtadalį visų surenkamų mokesčių.
Viena iš įdomybių Didžiojoje Britanijoje ir skirtumų lyginant su kitomis šalimis yra mokestinių metų pradžia ir pabaiga. Jungtinėje Karalystėje mokestiniai metai trunka nuo balandžio 6 d. iki kitų metų balandžio 5 d. 2024/25 mokestiniai metai prasidėjo 2024 m. balandžio 6 d. ir baigsis 2025 m. balandžio 5 d.
Pajamų mokesčiu yra apmokestinamos daugelio fizinių asmenų gaunamos pajamos, tačiau kiekvienas asmuo turi asmeninę pajamų lengvatą, kuri yra neapmokestinama. Tik maždaug trys penktadaliai dirbančiųjų gauna pakankamai dideles pajamas, kurios yra apmokestinamos pajamų mokesčiais. Pajamos, viršijančios asmeninę pajamų mokesčių lengvatą, skirstomos į grupes, kurios apmokestinamos skirtingais tarifais.

Kokia mokesčių sistema UK?

JK veikia progresyvi mokesčių sistema, kurioje didžiausia mokesčių našta tenka daugiausia pajamų uždirbantiems asmenims. Progresinė mokesčių sistema leidžia mažas pajamas gaunantiems asmenims pasilikti didesnę dalį uždarbio savo išlaikymui.

Kas yra valstybinio draudimo numeris (national Insurance (NI) number)?

Kiekvienas, norintis dirbti JK, privalo turėti nacionalinio draudimo numerį. Norėdami gauti nacionalinio draudimo numerį, turite būti 16 metų ar vyresni ir gyventi Didžiojoje Britanijoje arba Šiaurės Airijoje.
Jūsų nacionalinio draudimo (NI) numeris yra unikalus ir galioja visą gyvenimą, tačiau tai nėra tapatybę patvirtinantis dokumentas. Jį sudaro dvi raidės, šeši skaičiai ir paskutinė raidė.
Galite pradėti dirbti be jo, bet tuomet turite nedelsdami kreiptis dėl valstybinio draudimo numerio gavimo. Įstatymai įpareigoja kreiptis dėl NI numerio, jei jo dar neturite ir dirbate arba ketinate dirbti.

Nuo kokių pajamų reikia mokėti mokesčius Anglijoje?

Dauguma pajamų yra apmokestinamos pajamų mokesčiu, įskaitant pajamas iš darbo, individualios veiklos, privačių ir valstybinių pensijų, investicijų ir turto nuomos. Pajamos iš tam tikrų taupymo produktų ir daugelio valstybės socialinių išmokų nėra apmokestinamos pajamų mokesčiu. Santaupos, dividendai ir pensijos apmokestinamos mažesniu gyventojų pajamų mokesčių nei pajamos gautos iš darbo santykių.
Pinigai, įmokėti į privačią pensiją arba paaukoti labdarai, gali būti minusuojami iš asmens pajamų ir taip sumažinama suma nuo kurios reikės mokėti pajamų mokestį. Pavyzdžiui, jei asmuo uždirba 30 000 GBP, bet 5 000 GBP įveda į pensiją, tada jam bus apmokestinamos tik 25 000 GBP pajamos.

Kokius mokesčių teks mokėti jei dirbate JK?

Jei dirbate Anglijoje, jums gali teks mokėti mokesčius. Yra du pagrindiniai mokesčių tipai, kuriuos žmonės moka dirbdami JK, o jūsų mokama suma priklausys nuo to, kiek uždirbate:

Koks yra pajamų mokesčio dydis Anglijoje?

Kiekvienas asmuo turi asmeninę pašalpą, tai yra pajamų, kurias jis gali gauti neapmokestinamas, suma. Pajamų mokestį moka tik tie, kurių pajamos viršija asmeninę lengvata.
2024–2025 mokestiniais metais asmeninė lengvata yra 12 570 GBP. Tiek asmeninės pašalpos, tiek pagrindinio tarifo ribos dydis nustatytas nuo 2021/22 mokestinių metų ir nekinta iki šiol. Pajamos, kurios yra didesnės nei numatyta asmeninė lengvata yra apmokestinamos pagal ribas, skirtingais tarifais.

Mokesčių grupė Apmokestinama suma Mokesčio dydis
Asmeninė lengvata iki 12570 GBP 0 %
Bazinis tarifas nuo 12 571 iki 50270 GBP 20 %
Aukštesnis tarifas nuo 50271 iki 125140 GBP 40 %
Papildomas tarifas virš 125140 GBP 45 %

Pavyzdys:

Jei 2024–2025 mokestiniais metais uždirbote 40 000 GBP ir turėjote teisę gauti standartinę asmeninę lengvatą (12 570 GBP 2024–2025 m.), tada suma, nuo kurios turėsite sumokėti pajamų mokesčius yra 27 430 GBP.

Jūs turėsite sumokėti 20 % pajamų mokestį pagal bazinį tarifą nuo 27 430 GBP, o tai sudaro 5 486 GBP.

Santuokos lengvata UK (Marriage allowance)

Santuokos lengvata – tai mokesčių lengvata, kuria gali pasinaudoti kai kurios susituokusios poros ir civiliniai partneriai. Ji suteikia galimybę nemokančiam mokesčių asmeniui pervesti 10 % savo asmeninės lengvatos (suma, kurią uždirbate nemokėdami mokesčių) savo sutuoktiniui.
Kad galėtų pasinaudoti šia galimybe, daugiau uždirbantis sutuoktinis turi būti bazinio tarifo (20 %) mokesčių mokėtojas. 2024/25 mokestiniais metais santuokos pašalpa padidina daugiau uždirbančio sutuoktinio asmeninę pašalpą 1 260 GBP.

Pavyzdys:

Deividas dirba langų valytoju ne visą darbo dieną ir uždirba 6 000 GBP per metus. Jo pajamos gerokai mažesnės nei 12 570 GBP asmeninė lengvata, todėl jis nemoka mokesčių.

Deivido žmona Inga dirba mokytoja visą darbo dieną ir gauna 30 000 GBP atlyginimą. Tai viršija asmeninę pašalpą, bet neviršija 50 270 GBP didesnio mokesčio tarifo ribos, todėl Inga moka 20 % bazinį pajamų mokesčio tarifą.

Kadangi Deividui lieka daug asmeninės pašalpos, jis gali pervesti Ingai 1260 GBP (10 % nuo 12570 GBP).

Ingos asmeninė lengvata padidėja iki 13 830 GBP. Todėl Inga apmokestinama 16 170 GBP (30 000 GBP minus 13 830 GBP), o ne 17 430 GBP. Tai reiškia, kad šeima per metus sutaupo 252 GBP (20 % nuo 1260 GBP).

Mokesčių kodo svarba Jungtinėje Karalystėje

JK mokesčių kodai yra nepaprastai svarbūs. Jie personalo ir buhalterijoms komandoms tiksliai nurodo, kiek mokesčių reikia išskaičiuoti iš darbuotojo atlyginimo. Bet jei nesate susipažinę su formatu, mokesčių kodas gali atrodyti šiek tiek painus.

JK mokesčių kodas yra raidžių ir skaičių derinys, kurį Didžiosios Britanijos mokesčių inspekcija (HMRC) priskiria kiekvienam samdomam darbuotojui. Kodekse darbdaviams nurodoma, kiek pajamų mokesčio jie turėtų išskaičiuoti iš kiekvieno darbuotojo atlyginimo, taip pat sumą, kurią darbuotojas gali uždirbti per metus neapmokestinamas (jų neapmokestinama asmeninė lengvata). Darbuotojo mokesčių kodas turėtų būti nurodytas jo atlyginimo lapelyje. Tai svarbūs duomenys, nes dėl neteisingo mokesčių kodo darbuotojas gali sumokėti per daug arba per mažai mokesčių, o tai gali užtrukti, kol bus ištaisyta.

JK mokesčių kodas yra sudarytas iš raidžių ir skaičių derinio, kurių kiekvienas turi konkrečią reikšmę.

Darbuotojo mokesčių kode esantys skaičiai rodo jo asmeninę pašalpą, t. y. sumą, kurią jis gali uždirbti kiekvienais metais prieš pradėdamas mokėti mokesčius.

Norint nustatyti, į kiek neapmokestinamų pajamų darbuotojas turi teisę, tereikia paimti mokesčių kode esančius skaičius ir padauginti juos iš 10. Pavyzdžiui, jei darbuotojo mokesčių kodas būtų 1257L, jo asmeninė pašalpa būtų £12 570 (standartinė mokesčių lengvata).

Kita mokesčių kodo dalis yra raidė arba kartais dvi raidės. Tai atspindi asmens situaciją ir tai, kaip ji veikia jo mokamus pajamų mokesčius ir turimą mokesčių lengvatą.

Raidė Reikšmė 
L Darbuotojas turi teisę į standartinę neapmokestinamą asmeninę lengavatą. Tai yra labiausiai paplitęs simbolis.
M Darbuotojas gavo 10 % savo partnerio asmeninės lengvatos pervedimą per santuokos lengvatą.
N Darbuotojas savo partneriui pervedė 10 % asmeninės lengvatos per santuokos lengvatą.
T HMRC turi peržiūrėti tam tikrą informaciją su darbuotoju, kad nustatytų teisingą mokesčių kodą.
0T Darbuotojo asmeninė lengvata buvo išnaudota arba jis neseniai pradėjo dirbti, o darbdavys neturi duomenų, reikalingų teisingam mokesčių kodui nustatyti.
BR Visos darbuotojo pajamos iš šio darbo apmokestinamos baziniu tarifu.

Jis paprastai naudojamas, kai darbuotojas turi daugiau nei vieną darbą arba turi daugiau nei vieną pensiją (tai reiškia, kad jo asmeninė lengvata jau išnaudota).

D0 Visos darbuotojo pajamos iš šio darbo apmokestinamos didesniu tarifu.
D1 Visos darbuotojo pajamos iš šio darbo apmokestinamos taikant papildomą tarifą.
NT Darbuotojo pajamos iš šio darbo neapmokestinamos.
S Darbuotojo pajamos apmokestinamos taikant Škotijoje galiojančius tarifus.
C Darbuotojo pajamos apmokestinamos taikant Velso tarifus.

HMRC kartais priskiria avarinį mokesčių kodą, kai neturi pakankamai informacijos, kad nustatytų tinkamą kodą. Paprastai taip yra dėl to, kad asmuo neseniai pakeitė darbą ir nepateikė naujajam darbdaviui savo P45 formos, arba dėl to, kad pradėjo dirbti savarankiškai.
Šie mokesčių kodai baigiasi šiais simboliais:

Kai kam nors priskiriamas vienas iš šių mokesčių kodų, jis mokės mokesčius už visas savo pajamas, viršijančias standartinę asmeninę lengvatą. Tačiau skubūs mokesčių kodai yra laikini ir pasikeis, kai tik darbuotojas arba jo darbdavys pateiks HMRC teisingą informaciją.
HMRC paprastai atnaujina mokesčių kodus automatiškai, kai pasikeičia asmens pajamos. Tačiau gali pasitaikyti klaidų. Jei manote, kad jūsų mokesčių kodas yra neteisingas, turėtumėte susisiekti kuo greičiau su Anglijos mokesčių institucija.

Jeigu per mokestinius metus dėl neteisingo jums taikyto mokesčių kodo sumokėjote per daug mokesčių, visada galite susigrąžinti mokesčių permoką. Mokesčių grąžinimas iš Didžiosios Britanijos galimas deklaravus pajamas.

Nacionalinis draudimas (National Insurance)

 Dauguma darbuotojų taip pat moka nacionalinio draudimo įmokas (National Insurance Contrubution), kuriomis finansuojamos socialinės išmokos ir pensijos. Jei esate darbuotojas, šis mokestis yra išskaičiuojamas iš jūsų darbo užmokesčio kartu su pajamų mokesčiu. 2024 metais darbuotojai moka iki 10 % nuo darbo užmokesčio, o darbdaviai – iki 13,8 %.

Egzistuoja keletas nacionalinio draudimo klasių. Jei esate samdomas darbuotojas ir turite darbdavį, mokėsite 1 klasės nacionalinį draudimą. Mokama suma priklauso nuo to, kiek uždirbate:

Savaitinės pajamos Nacionalinio draudimo tarifas 2024/25
Nuo 0 iki 242 GBP 0 %
Nuo 242,01 iki 967 GBP 8 %
Daugiau nei 967 GBP 2 %

Pavyzdžiui, jei uždirbate 1000 GBP per savaitę, mokate:

Socialinio draudimo mokestis apskaičiuojama kiekvieną kartą, kai gaunate darbo užmokestį, todėl vis pasikeitus darbo užmokesčiui galite mokėti skirtingas sumas. Nacionalinio draudimo įmokos bus visiškai nutrauktos, kai sulauksite valstybinės pensijos amžiaus.

Nacionalinio draudimo mokestis, jei dirbate savarankiškai Anglijoje

Jei esate savarankiškai dirbantis asmuo, mokėsite 2 ir (arba) 4 klasės nacionalinį draudimą. Tai priklauso nuo jūsų gauto pelno. Nereikia mokėti 2 klasės įmokų, jei jūsų pelnas viršija 12 570 GBP.

Gautų pajamų dydis Nacionalinio draudimo rūšis Nacionalinio draudimo tarifas (2024/25 tax year)
Nuo 0 iki 6724 GBP Klasė 2 3,45 GBP per savaitę, bet tai yra savanoriška.
Nuo 6725 iki 12569 GBP Klasė 2 0 GBP per savaitę – jums nereikia mokėti, bet esate laikomas mokančiu 2 klasės įmokas, kad apsaugotumėte savo NI įrašus.
Nuo 12570 iki 50269 GBP Klasė 4 6 % nuo 12570–50270 GBP.
Dagiau nei 50269 GBP Klasė 4 6 % nuo 12570–50270 GBP pelno ir 2 % nuo didesnio pelno.

Jei jūsų pelnas per metus yra daugiau nei 50 270 GBP, Nacionalinio draudimo mokestį mokėsite pagal 4 klasę.

Jums bus taikomas 6 % tarifas nuo 12 570–50 270 GBP pelno ir 2 % nuo didesnio pelno.

Jei jūsų pelnas per mokestinius metus buvo 55 000 GBP, mokėsite:

 

Mokesčiai Anglijoje yra esminis vyriausybės pajamų šaltinis ir padeda finansuoti daugybę gerovės paslaugų bei valstybei kurti tvarius išteklius. Jungtinės Karalystės mokesčių sistema yra sudėtinga, tačiau struktūruota taip, kad būtų naudinga ir lanksti įvairiems pajamų lygiams. Progresyvi mokesčių sistema leidžia užtikrinti, kad mažesnes pajamas gaunantys asmenys mokėtų mažiau mokesčių, o didesnes pajamas gaunantieji prisidėtų daugiau. Asmeninė lengvata bei tokios mokesčių lengvatos kaip santuokos pašalpa ar galimybė sumažinti apmokestinamąją bazę per pensijų įmokas ar aukas labdarai padeda optimizuoti mokesčių naštą. Nors JK mokesčių sistema gali atrodyti sudėtinga, svarbu ją suprasti, kad būtų galima išvengti klaidų ir užtikrinti teisingą mokesčių mokėjimą bei, esant poreikiui, mokesčių grąžinimą.

Turite klausimų dėl pajamų deklaravimo Anglijoje ir mokesčių susigrąžinimo galimybių? Pajamų deklaravimas, mokesčių susigrąžinimas iš Anglijos: kviečiame susisiekti su mumis el. paštu info@taxbs.lt arba tel. nr. + 370 647 50 268, +370 37 2 11 938

Kopijuoti ir publikuoti Taxbs straipsnius be Taxbs sutikimo draudžiama!

Straipsnį parengė Judita Knoche, 2024 m. rugsėjo 25 d.

įmonė galinti padėti dėl pensijos Vokietijoje ar mokesčių susigrąžinimo ten
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.