...

 

Ligos išmoka Vokietijoje

Komplikuota kojos lūžis, automobilio avarija ar kita sunki liga, dėl kurios negalite toliau dirbti? Geros naujienos yra šios: jums, kaip darbuotojui Vokietijoje, nereikia jaudintis dėl savo finansų ir galite ramiai gyventi. Vokietijos socialinė apsaugos sistema yra gerai išvystyta ir apima įvairias sritis, įskaitant nedarbingumo išmokas, skirtas padėti darbuotojams, kurie negali dirbti dėl ligos ar sveikatos problemų. Jūsų darbdavys ir toliau mokės atlyginimą pirmąsias šešias savaites. Tada sveikatos draudimo bendrovė sumoka ligos išmoką Vokietijoje. Šis straipsnis apžvelgia svarbiausius aspektus apie nedarbingumo išmokas Vokietijoje, jų gavimo sąlygas, teises ir procesus.

Kas turi teisę gauti ligos pašalpą (vokiškai Krankengeld)?

Per pirmąsias šešias ligos savaites darbdavys nuolat mokės darbo užmokestį. Tai reiškia: ir toliau gausite pilną atlyginimą.

Praėjus 6 ligos savaitėms, yra mokama ligos pašalpa, kurią moka sveikatos draudimo bendrovė. Ligos pašalpą gausite, jei esate įstatyminio sveikatos draudimo narys ir įgijote teisę į ligos pašalpą. Ligos pašalpą sveikatos draudimo bendrovė moka šiais atvejais:

Nuo 2022 m. lapkričio mėn. asmenys, kurie dėl medicininių priežasčių turi lydėti giminaičius ligoninėje, taip pat turi teisę gauti ligos pašalpą.

Tam gydytojas turi patvirtinti, kad vykstant ir gulantis į ligoninę reikalingas lydintis asmuo. Šie atvejai pasitaiko, pavyzdžiui, jei pacientai negali bendrauti patys arba turi sunkią psichikos negalią. Lydinčiais asmenimis gali būti laikomi artimi giminaičiai, tokie kaip – tėvai, sutuoktiniai, vaikai arba žmonės iš artimiausios asmeninės aplinkos.

Kaip palydovas, pažymą turite pateikti savo sveikatos draudimo bendrovei kartu su prašymu dėl ligos pašalpos. Taip pat pažymą turite pateikti savo darbdaviui.

Kas negauna ligos pašalpos?
Ne visi, kurie yra apdrausti privalomoje sveikatos draudimo bendrovėje, gauna ir nedarbingumo išmokas. Šie asmenys neturi teisės į ligos pašalpą:

 Kada savarankiškai dirbantys asmenys gauna ligos pašalpą?
Jei esate savanoriško įstatyminio sveikatos draudimu (GKV) nariu kaip savarankiškai dirbantis asmuo, turite įsitikinti, kad esate apdraustas ligos atveju. Turite keturias parinktis:

  1. Su GKV mokate sumažintą 14 procentų įmoką ir papildomą įmoką individualiai ligonių kasai – vidutiniškai 1,7 procento. Tada negausite ligos pašalpos.
  2. Jūs mokate įprastą įmokų tarifą, kuris yra 14,6 procento bendrųjų pajamų ir papildomų pajamų. Jūs, kaip samdomas darbuotojas, gausite ligos pašalpą nuo 43 nedarbingumo dienos. Norėdami tai padaryti, turite pateikti pasirinkimo deklaraciją, t. y. aiškiai pareikšti sveikatos draudimo bendrovei, kad norite gauti ligos pašalpą.
  3. Norėdami gauti ligos pašalpą iki 43 dienos, iš savo sveikatos draudimo paslaugų teikėjo pasirinkote pasirenkamąjį tarifą su teiseį ligos pašalpą. Nuo kada ir kiek pinigų gausite, priklauso nuo to, ką konkrečiai sutarėte su sveikatos draudimo bendrove.
  4. Apsidraudėte privačiu dienos ligos pašalpų draudimu.

 

Kada reikalinga nedarbingumo pažyma?

Paprastai ligos pašalpą gaunate už nedarbingumo pažymėjime (AU-Bescheinigung ) nurodytą laikotarpį. Norint gauti nedarbingumo pašalpą, pirmiausia reikia, kad gydytojas Jums išduotų nedarbingumo pažymą. Nedarbingumo pažyma (AU-Bescheinigung) dar kartais vadinama „geltona pažyma“.

Kada reikia AU sertifikato?
Diena, nuo kurios jums reikia pateikti darbdaviui nedarbingumo pažymėjimą, nurodyta jūsų darbo sutartyje. Daugelis darbdavių reglamentuoja, kad AU pažymėjimo reikia tik nuo trečios ligos dienos. Tačiau darbdaviai dažnai reikalauja pažymos nuo pirmosios ligos dienos. Jei tokio reglamento jūsų darbo sutartyje nėra, įstatymai įpareigoja kreiptis į gydytoją tik nuo ketvirtos ligos dienos.

Savarankiškai dirbantys asmenys ligos atveju taip pat turėtų pasirūpinti nedarbingumo pažyma. Nors ir negausite ligos pašalpos, galite susitarti su sveikatos draudimu dėl ligos išmokos nuo 43-osios nedarbingumo dienos. Siekdami užtikrinti pajamas iki tol, galite sudaryti papildomą tarifą su sveikatos draudimu arba įsigyti privatų draudimo polisą, kuris pradeda mokėti anksčiau.

Kiek laiko gydytojas gali suteikti nedarbingumą?
Paprastai gydytojas išduoda nedarbingumo pažymą ne ilgiau nei dviem savaitėms. Kad po pirmųjų šešių savaičių gautumėte nedarbingumo pašalpą, svarbu laiku iš gydytojo gauti naują nedarbingumo pažymėjimą, jei senasis baigias, o jūs vis dar nepasveikote.

Kad išlaikytumėte teisę į nedarbingumo pašalpą, gydytojas turi nepertraukiamai vėl išduoti nedarbingumo pažymėjimą, ne vėliau kaip kitą darbo dieną po paskutinio patvirtinto nedarbingumo pabaigos. Todėl visada geriausia iš anksto susisiekti su gydytoju, kad susitartumėte dėl kito vizito.

Šeštadieniai ir sekmadieniai šiame kontekste nelaikomi darbo dienomis. Taigi, jei nedarbingumo lapelis baigiasi, pavyzdžiui, penktadienį, vėliausiai pirmadienį turite vėl kreiptis į gydytoją. Priešingu atveju atsiras teisės į išmokas trūkumas ir sveikatos draudimo bendrovė gali nebemokėti ligos pašalpos.

Jei ligos pabaiga dar nenuspėjama, kai kurie gydytojai nedarbingumo pažymėjime padarys įrašą „ iki kito pranešimo“ . Reino krašto-Pfalco socialinis teismas nusprendė, kad jei asmuo yra biuletenyje, sveikatos draudimo bendrovė negali nustoti mokėti ligos pašalpos „iki kito pranešimo“. Nedarbingumo lapelis nenurodytas iki konkrečios pabaigos datos, net jei susitarėte su gydytoju dėl kito susitikimo. Todėl konkrečiu atveju buvo nepriimtina, kad fondas sustabdytų mokėjimą.

Ar galima atgaline data išrašyti nedarbingumo pažymą?
Jei jau gaunate nedarbingumo pašalpą, atgaline data nedarbingumo atostogos nebegalimos. Teisė į ligos pašalpą atsiranda tą dieną, kai gydytojas nustato, kad esate nedarbingas. Jei trečiadienį nuvykstate pas gydytoją ir atgaline data nuo pirmadienio gaunate nedarbingumo lapelį, tai taip ir lieka, kad gydytojas ligą diagnozavo tik trečiadienį. Dėl to susidaro nedarbingumo spraga ir sveikatos draudimo bendrovė gali nebemokėti ligos pašalpos.

Tačiau yra išimtis – jei laiku susisiekėte su gydytoju ir padarėte viską, ką galėjote, kad gautumėte tolesnį nedarbingumo lapelį, atkėlus sutartą vizitą, gydytojas gali nedarbingumo pažymoje nurodyti atgalinę datą iki trijų dienų.

Ar turite patys pateikti nedarbingumo lapelį darbdaviui ar / ir sveikatos draudimo bendrovei?
Nebereikia pateikti nedarbingumo lapelių pačiam – nei darbdaviui, nei sveikatos draudimo bendrovei. Elektroninis nedarbingumo pažymėjimas (eDV) siunčiamas skaitmeniniu būdu į jūsų įstatymų nustatytą sveikatos draudimo bendrovę. Iš gydytojo kabineto gausite tik popierinę kopiją savo įrašams. Tada jūsų darbdavys taip pat paprašys nedarbingumo lapelio elektroniniu būdu iš jūsų draudimo bendrovės.

Anot Nacionalinės privalomojo sveikatos draudimo gydytojų asociacijos, gydytojo praktikoje pasitaiko techninių problemų. Todėl gydytojas jums atspausdina sveikatos draudimo įmonei skirtą nedarbingumo pažymą. Tada popierinį sertifikatą savo darbdaviui ir sveikatos draudimo bendrovei turite nusiųsti patys. Geriausias būdas tai padaryti – registruotu paštu. Taip pat galite įteikti pažymą sveikatos draudimo bendrovės biure ir patvirtinti jos gavimą. Daugelis ligonių kasų taip pat leidžia nuskaitytą nedarbingumo pažymėjimą įkelti per programėlę ar paslaugų portalą.

Beje, jei gydytojas nepraneša apie jūsų nedarbingumą ligonių kasai arba praneša pavėluotai, tai ne jūsų problema. Jūs vis dar turite teisę gauti ligos pašalpą iš savo sveikatos draudimo bendrovės. Taip nusprendė Federalinis socialinis teismas.

Iš esmės jūs turite tik vieną savaitę, per kurią reikia pateikti nedarbingumo lapelį sveikatos draudimo bendrovei. Tačiau, teismo teigimu, nuo EAU įvedimo šis terminas taikomas tik tuo atveju, jei esate nedarbingumo atostogose ir gydotės pas privatų gydytoją arba įstaigą, kuri nedalyvauja teisės aktais nustatytoje sveikatos priežiūroje.

EAU taip pat taikomas tik tiems, kurie yra apsidraudę privalomuoju sveikatos draudimuPrivačiai apdrausti asmenys patys turi pateikti nedarbingumo lapelį sveikatos draudimo bendrovei ir darbdaviui.

 

Ką reikia padaryti norint gauti ligos pašalpą?

Norint gauti ligos pašalpą, atskiro prašymo pateikti nereikia. Jūsų sveikatos draudimo bendrovė susisieks su jumis, kad suderintų tolesnius veiksmus. Tai yra įprastas procesas:

1.    Ligonių draudimo bendrovė siunčia anketą.
Kai tik darbdavys informuos sveikatos draudimo bendrovę, kad tolesnis darbo užmokesčio mokėjimas bus nutrauktas, jūsų sveikatos draudimo bendrovė atsiųs jums klausimyną. Jame turite pateikti banko sąskaitos duomenis ir nurodyti sveikatos draudimo bendrovei ar per pastaruosius dvylika mėnesių dirbote pas kelis darbdavius.

2.    Darbdavys išsiunčia pažymą apie uždarbį.
Pasibaigus šešioms darbo užmokesčio mokėjimo savaitėms, sveikatos draudimo bendrovė darbdaviui išsiųs jūsų uždarbio pažymėjimo formą. Užpildytą formą darbdavys privalo išsiųsti atgal į jūsų ligonių kasą (Krankenkasse). Jis turi pateikti visą reikiamą informaciją apie jūsų darbo užmokestį, kad liginių kasa galėtų apskaičiuoti nedarbingumo išmokas.

3.    Patikrinimas ir išmokėjimas.
Ligos pašalpą gausite iš karto, kai kasoje bus gauti ir patikrinti visi dokumentai. Nėra nustatytos ligos pašalpos mokėjimo datos. Ligos pašalpa visada mokama pasibaigus nedarbingumui, atgaline data iki pirmosios nedarbingumo dienos. Iš šio laikotarpio bus išskaičiuotos pirmosios šešios darbo užmokesčio mokėjimo savaitės.

4.  Informacija darbdaviui.
Nepamirškite apie tai informuoti darbdavį. Net jei jis nebemoka darbo užmokesčio, jis turi žinoti ar ir kada galėsite vėl dirbti. Jei esate bedarbis ir gaunate bedarbio pašalpą, informuokite įdarbinimo agentūrą.

Koks yra ligos pašalpos dydis?

Ligos pašalpos dydis yra nustatytas įstatymu: ji sudaro 70 procentų bruto atlyginimo, bet ne daugiau kaip 90 procentų neto atlyginimo. Šių dviejų sumų mažesnioji yra sumažinama darbuotojo įnašais į privalomąjį socialinį draudimą, kurie tiesiogiai išskaičiuojami iš išmokos. Likusią sumą gaunate kaip ligos pašalpą.

Ligos pašalpa yra neapmokestinama pajamų mokesčiais, bet pajamų deklaracijoje ligos pašalpai taikoma progresavimo taisyklė. Tai reiškia, kad ligos pašalpa pridedama prie jūsų apmokestinamųjų pajamų. Taip nustatytas didesnis mokesčio tarifas taikomas apmokestinamoms pajamoms. Tokiu būdu mokesčių administratorius išvengia, kad apdraustieji, gavę ligos pašalpą, turi mažesnį mokesčio tarifą nei apdraustieji, negavusieji ligos pašalpos.

Mokesčių grąžinimas iš Vokietijos galit būti sudėtingas procesas. Dėl to pateiksime pavyzdį kaip apskaičiuojama nedarbingumo pašalpa: pagal paskutinį darbo užmokesčio lapelį darbuotoja uždirba 3000 EUR bruto. Ji netekėjusi, 34 metų amžiaus, neturi vaikų. Jos grynosios pajamos per mėnesį siekia 2057 EUR. Atsižvelgiama į papildomą sveikatos draudimo įmoka – 1,2 %.

Skaičiavimo pagrindas Suma
Mėnesinis atlyginimas (bruto) 3 000 €
Mėnesinis atlyginimas (neto)

(I klasė darbo užmokesčio, be vaikų)

2057 €
70% atlyginimo (bruto) 2 100 €
90% atlyginimo (neto) 1 851 €
Mėnesinės ligos pašalpos (bruto) 1 851 €
Minusuojamas pensijų draudimas (9,3 proc.) 172 €
Minusuojamas nedarbo draudimas (1,30 proc.) 24 €
Minusuojamas slaugos draudimas (1,7 proc.) 31 €
Priedas už vaikų neturėjimą (0,6 proc.) 11 €
Mėnesinės ligos pašalpos (neto) 1613 €
Dienos ligos pašalpos (neto) 54 €
Skirtumas nuo grynųjų pajamų 444 €

Prie bruto arba neto darbo užmokesčio pridedamas vienkartinis darbo užmokestis. Tai reiškia, kad jūsų naudai atsižvelgiama į kalėdines ir šventines premijas, gautas per paskutinius dvylika mėnesių iki tapimo nedarbingu.

Ar daug uždirbantys asmenys gali papildomai apsisaugoti? 

Įstatymų leidėjas apriboja ligos pašalpos dydį iki ne daugiau kaip 70 procentų įmokų apskaičiavimo ribos. Tai reiškia, kad apdraustieji šiais metais gali gauti ne daugiau kaip 120,75 EUR bruto nedarbingumo pašalpą per dieną. Tai yra maždaug 3623 EUR per mėnesį. Tačiau iš to vis tiek atskaitomos darbuotojo įmokos socialinei apsaugai.

Jeigu esate gerai uždirbantis ir jūsų įprastos grynosios pajamos yra žymiai didesnės, o mėnesinės išlaidos didelės, ligos pašalpa gali būti nepakankama. Tokiu atveju turėtumėte apsvarstyti galimybę įsigyti privatų ligos draudimo polisą, kad padengtumėte skirtumą tarp grynųjų pajamų ir ligos pašalpos.

Kai kurie darbdaviai teikia priedą prie ligos pašalpos, kuris kompensuoja skirtumą tarp darbo užmokesčio ir ligos pašalpos. Pasiteiraukite savo darbdavio, ar jis siūlo tokią galimybę.

Kiek laiko gausite ligos pašalpą?

Ligos pašalpą gausite ne ilgiau kaip 78 savaites per trejus metus dėl vienos ligos. Laikotarpiai, per kuriuos sustabdoma teisė gauti ligos pašalpą, išskaičiuojami iš 78 savaičių. Taip yra, pavyzdžiui, tol, kol darbdavys ir toliau moka jums atlyginimą arba jūs gaunate bedarbio pašalpą, t. y. paprastai per pirmąsias šešias nedarbingumo savaites atitinkamai trumpėja ir paslaugos trukmė. Po šešių savaičių nuolatinio darbo užmokesčio mokėjimo darbuotojai paprastai gauna iki 72 savaičių ligos pašalpą. Teisė į ligos pašalpą sustabdoma ir vaiko priežiūros atostogų metu.

72 savaites taip pat galima paskirstyti per jau minėtą trejų metų laikotarpį. Nereikia iš karto būti nedarbingumo atostogose. Laikotarpiai sumuojami. Šešių savaičių laukimo laikotarpis, per kurį jūs, kaip darbuotojas, vis tiek gaunate atlyginimą iš savo darbdavio, pasitaiko tik vieną kartą. Jei gausite nedarbingumo atostogas dėl tos pačios ligos, kuri nebuvo mediciniškai išgydyta, iš karto gausite nedarbingumo pašalpą. Tačiau jei jau esate nedarbingumo atostogose ir vėl susirgote, 78 savaičių išmokos laikotarpis nepratęsiamas.

Jei prasidėjo naujas trejų metų laikotarpis ir vėl užklumpa ta pati liga, dėl kurios buvote nedarbingi 78 savaites, jūsų teisė gauti ligos pašalpą prasideda iš naujo. Tuo tarpu nė vienas gydytojas negali suteikti jums nedarbingumo atostogų dėl šios konkrečios ligos mažiausiai šešiems mėnesiams.

Ar galima atostogauti, jei gaunate ligos pašalpą? 

Net jei gaunate nedarbingumo pašalpą, jums leidžiama atostogauti – tol, kol tai nepakenks sveikimui. Jums reikia tik gauti sveikatos draudimo bendrovės patvirtinimą, jei jūsų kelionės tikslas yra už Vokietijos ribų. Geriausia apie tai pranešti draudimo bendrovei likus kelioms savaitėms iki kelionės.
Pagal 2019 metų Vokietijos Federalinio socialinio teismo sprendimą (Az. B 3 KR 23/18 R), sveikatos draudimo bendrovės paprastai turi leisti keliones į kitas ES šalis. Ligonių kasa negali atsisakyti suteikti leidimą dėl to, kad mano, jog kelionė gali paveikti jūsų sveikatą. Jei draudimo kasa nesutinka, būtinai pateikite skundą dėl tokio sprendimo.
Tačiau jei keliaujate į užsienį, prieš tai turėtumėte pasikalbėti su gydytoju apie savo planus ir paprašyti, kad jis raštiškai patvirtintų, jog kelionė neturės įtakos jūsų pasveikimui. Tokio pažymėjimo jums taip pat reikia tarptautiniam sveikatos draudimui. Sergant lėtinėmis ligomis, ypatingai gali kilti problemų dėl draudimo, jei būtent dėl šios ligos tenka gydytis užsienyje. Esate saugūs, jei gydytojas iš anksto patvirtino, kad atitinkate visus kriterijus ir galite keliauti.

Kas atsitiks pasibaigus ligos pašalpai?

Jei po 78-osios ligos pašalpos mokėjimo savaitės – ligos pašalpos mokėjimo pabaigos – negalite dirbti ir yra daug požymių, kad esate nedarbingas, galite turėti teisę į invalidumo pensiją.

Jūsų sveikatos draudimo bendrovė paprašys pateikti prašymą dėl medicininės reabilitacijos ne vėliau kaip likus trims mėnesiams iki ligos pašalpos galiojimo pabaigos. Tada bus patikrinta ar reabilitacijos priemonė gali atkurti darbingumą per tris–šešis mėnesius. Jei to nesitikima, prašymas dėl reabilitacijos bus paverstas prašymu invalidumo pensijai gauti.

Užsiregistruokite įdarbinimo agentūroje likus ne mažiau kaip trims mėnesiams iki ligos pašalpos galiojimo pabaigos. Jei jūsų ligos išmoka baigiasi, kol Vokietijos pensijų draudimas nagrinėja jūsų prašymą dėl invalidumo pensijos, turite teisę gauti bedarbio pašalpą nedarbingumo atveju.

Dėmesio: jei esate apsidraudę profesinio neįgalumo draudimu (Berufsunfähigkeitsversicherung), prašymą išmokoms gauti turėtumėte pateikti savo draudimo bendrovei, kol dar gaunate ligos pašalpą. Sprendimo vykdymas dėl jūsų prašymo paprastai užtrunka kelis mėnesius. Vienu metu galite gauti nedarbingumo pašalpą ir netekto darbingumo pensiją.

Turite būti atsargūs, jei gaunate išmokas iš privataus kasdieninio ligos išmokų draudimo. Atsiradus profesinei negaliai, pasibaigia ir dienos ligos pašalpų draudimo išmokos. Jei kasmėnesinę pensiją iš BU gausite atgaline data, dažniausiai turėsite grąžinti išmokas, kurias jau gavote iš dienos ligos pašalpų draudimo.

Nedarbingumo išmokos Vokietijoje atlieka ypatingą vaidmenį, teikiant paramą darbuotojams, kurie susiduria su finansiniais iššūkiais dėl ligos ar sveikatos problemų. Ligos metu gaunamos išmokos užtikrina finansinį stabilumą ir sumažina stresą sunkiausiomis akimirkomis. Gerai suprasdami nedarbingumo išmokų struktūrą, dokumentų pateikimo reikalavimus ir teises, galite būti tikri, kad jums bus suteikta reikiama valstybinė finansinė parama ir pagalba.

Turite klausimų dėl pajamų deklaravimo Vokietijoje ir mokesčių susigrąžinimo galimybių? Aktualūs mokesčiai Vokietijoje ir šeimos deklaracijos klausimas? Pajamų deklaravimas, mokesčių susigrąžinimas iš Vokietijos: kviečiame susisiekti su mumis el. paštu info@taxbs.lt arba tel. nr. + 370 647 50 268, +370 37 2 11 938

Kopijuoti ir publikuoti Taxbs straipsnius be Taxbs sutikimo draudžiama!

Straipsnis parengtas Judita Knoche, 2024 m. rugpjūčio 07 d.

Mokesčiai Vokietijoje ir jų grąžinimas su Tax Back Solutions
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.