Pensija Vokietijoje

Vokietijos pensijų sistema šiuo metu užima 13 vietą pasaulyje pagal visuotinį pensijų indeksą. Nepaisant to, ar nuspręsite išeiti į pensiją Vokietijoje, ar persikelti į kitą šalį, turėsite priimti keletą sprendimų dėl savo pensijų įmokų Vokietijoje.

Kas sudaro pensiją Vokietijoje?

Senatvės pensija Vokietijoje susideda iš trijų dalių:

  • PRIVALOMA VALSTYBINĖ PENSIJA – valstybinis pensijų draudimas „Gesetzliche Rentenversicherung“(GRV). Dalyvavimas valstybinėje pensijoje yra privalomas. Šiuo metu įmokų tarifas yra 18,6 %. Apdrausti darbuotojai moka pusę šios sumos, kitą pusę moka jų darbdavys. Apdrausti savarankiškai dirbantys asmenys ir savanoriškai apdrausti asmenys privalo patys mokėti visas įmokas. Savanoriškai apdrausti asmenys gali pasirinkti minimalų ir maksimalų įnašą.
  • ĮMONĖS IR PROFESINĖS PENSIJOS – žinomos kaip „Betriebliche Altersvorsorge“ (BAV). Tai yra privačios savanoriškos pensijų kaupimo sistemos, kurias siūlo darbdaviai.
  • PRIVATUS PENSIJOS KAUPIMO FONDAS – tai yra individualus investavimas į pensiją, sudarytas per bankus ir draudimo kompanijas.

Kada pradėsite gauti pensijos išmokas?

Nuo 2012 m. Iki 2029 m. Nuolatinės senatvės pensijos amžiaus riba yra palaipsniui didinama nuo 65 iki 67 metų.

Pasinaudoję skaičiuokle galite sužinoti kokio amžiaus sulaukę galėsite išeiti į pensiją ir gauti pensijos išmokas:

https://www.deutsche-rentenversicherung.de/DRV/DE/Online-Dienste/Online-Rechner/RentenbeginnUndHoehenRechner/rentenbeginnrechner_node.html

Ar galiu išeiti į pensiją anksčiau numatyto laiko?

Ankstyvas išėjimas į pensiją Vokietijoje galimas, jei esate išdirbę ir mokėję įmokas valstybiniam pensijų draudimui ne mažiau  kaip 35 metus. Tai leis Jums išeiti į pensiją sulaukus 63 metų  ir gauti valstybinę pensiją. Tačiau mėnesių skaičius, kurį Jūs turėtumėte išdirbti iki Vokietijos pensinio amžiaus yra  65 metai (arba 67, jei gimėte po 1963 m.) bus išskaičiuoti iš jūsų pensijos.

Kiekvienais dingusiais metais teisė į pensiją sumažėja 3,6%. Taigi, jei asmuo, neturintis teisės į pensiją iki 67 metų amžiaus, išeis į pensiją nuo 63 metų amžiaus, jų pensija sumažėjo 14,4 proc.

Kokia minimali pensija Vokietijoje?

Šiuo metu Vokietijoje nėra minimalios pensijos. Bazinė pensija Vokietijoje iki šiol buvo pagrįsta Jūsų asmenine draudimo istorija ir priklauso nuo to, kiek per metus gavote pajamų ir kiek mokesčių sumokėjote į valstybės pensijų fondą.

Koks yra minimalus dirbtas periodas norint gauti pensijos išmokas Vokietijoje?

Norint gauti pensijos išmokas Vokietijoje turite išdirbti ir mokėti mokesčius į valstybės pensijų fondą ne mažiau kaip penkerius metus (60 mėnesių).

Ar galiu dirbti ir gauti pensiją? Ar gaunama pensija mažės?

Jei išeisite į pensiją numatytu laiku – Jūs galite dirbti, pensijos išmoka nebus mažinima.

Jei išeisite į pensiją anksčiau numatyto laiko, tuomet Jūsų pajamos per mokestinius metus negali būti didesnės nei 6300 eur prieš mokesčius  (tokiu atveju pensijos išmoka nebus mažinima).

Jeigų  pajamos per mokestinius metus bus didesnės nei 6300 eur prieš mokesčius -pensijos išmoka bus mažinama.

Kur kreiptis dėl pensijos išmokų sulaukus pensinio amžiaus jei gyvenate Vokietijoje?

Prašymai skirti pensijos išmokas, pagal valstybinio socialinio draudimo sistemą, turi būti pateikiami Vokietijos pensijų draudimui –Deutsche Rentenversicherung

Kur kreiptis dėl pensijos išmokų sulaukus pensinio amžiaus jei gyvenate Lietuvoje, bet esate dirbęs/dirbusi Vokietijoje?

Asmuo, sulaukęs senatvės pensijos amžiaus, SoDros skyriuje pildydamas prašymą gauti senatvės pensiją Lietuvoje nurodo, jog yra dirbęs Vokietijoje (kitoje šalyje) ir nori gauti pensiją į asmeninę sąskaitą. SoDros užsienio išmokų tarnyba veikia kaip tarpininkas. Persiunčia asmens užklausą atitinkamoms Vokietijos institucijai (Deutsche Rentenversicherung) , gauna dokumentus, liudijančius apie asmens sukauptą socialinio draudimo stažą ir teisę gauti pensiją bei konkrečią sumą iš Vokietijos. Vokietijos atitinkama institucija(Deutsche Rentenversicherung) mokės senatvės pensiją tiesiogiai asmeniui į sąskaitą.

Jei Jūs grįžote į Lietuvą jau įgijęs teisę gauti visą ar dalį pensijos Vokietijoje ir atitinkate reikalavimus gauti pensiją Lietuvoje, suėjus pensiniam amžiui Jums bus mokamos abi pensijos – tiek iš Lietuvos, tiek iš Vokietijos.

Laikotarpiai, kurių metu dirbote Vokietijoje ar kitoje šalyje, yra įskaitomi į socialinio draudimo stažą skaičiuojant pensiją Lietuvoje.

Turite klausimų, domina vaiko išmokų (Kindergeld) tvarkymasis, mokesčių deklaravimas (Steuererklärung)?
Kviečiame susisiekite su mumis el. paštu info@taxbs.lt arba nr. +370 647 50 268 ; +370 37 2 11 938

Kopijuoti ir publikuoti Taxbs straipsnius be Taxbs sutikimo draudžiama!

Straipsnis parengtas J. Knoche, 2020 m. vasario 20 d.