
Kas yra šeimos deklaracija, kada ji galima ir kokia iš jos nauda mokesčių mokėtojams Vokietijoje?
Mokesčių deklaravimas – pareiga, galimybė ir svarbi asmeninių finansų valdymo dalis kiekvienam, nepriklausomai, dirbančiam ir gaunančiam pajamas Lietuvoje ar kitose šalyse. Pajamų deklaravimas – ne tik įsipareigojimas, apibrėžtas šalies įstatymų, bet ir vertė mokesčių mokėtojui, metų pabaigoje galinčiam susigrąžinti mokesčių permoką. Dirbate ar dirbote Vokietijoje ir ruošiatės deklaravimo procesui? Mokesčių deklaravimas Vokietijoje – svarbu žinoti. Deklaruodami pajamas Vokietijoje, susituokę mokesčių mokėtojai turi galimybę gauti papildomų naudų, kai teikiama šeimos deklaracija.
- Kas yra šeimos deklaracija, kada ji galima ir kokia iš jos nauda mokesčių mokėtojams Vokietijoje?
- Kas yra šeimos deklaracija? Neapmokestinamas pajamų dydis, mokesčių grąžinimas iš Vokietijos ir kitos naudos
- Mokesčių deklaravimas Vokietijoje: šeimos deklaracijos teikimo sąlygos
- Mokesčių deklaravimas Vokietijoje: kokios mokesčių klasės taikomos sutuoktiniams?
- Sėkmingas mokesčių deklaravimas Vokietijoje: kokie mokesčiai grąžinami ir kaip gauti didesnę permokos sumą?
- Mokesčių deklaravimas Vokietijoje, šeimos deklaracija ir mokesčių grąžinimas iš Vokietijos
Kas yra šeimos deklaracija? Neapmokestinamas pajamų dydis, mokesčių grąžinimas iš Vokietijos ir kitos naudos
Šeimos deklaracija – tai gautų pajamų fiksavimas, kai mokesčių mokėtojai yra susituokę arba teisiškai įregistravę partnerystę ir deklaraciją teikia kartu. Bendrą deklaraciją teikiantys asmenys gali susigrąžinti didesnę permokėtų mokesčių sumą, nes jiems taikomas didesnis neapmokestinamas pajamų dydis nei mokesčių mokėtojams, pajamas deklaruojantiems individualiai. Sutuoktiniams pajamų mokesčiai Vokietijoje netaikomi tuo atveju, kai abiejų asmenų per metus sugeneruotos pajamos neviršija nustatytos sumos. Ši suma kiekvienais metais gali skirtis, todėl prieš teikiant deklaraciją svarbu sekti neapmokestinamo pajamų dydžio pokyčius. Didžiausias neapmokestinamas 2022 m. gautų pajamų dydis – 19 500 eur abiems sutuoktiniams.
Mokesčių deklaravimas Vokietijoje: šeimos deklaracijos teikimo sąlygos
Mokesčių deklaravimas Vokietijoje šeimai. Šeimos deklaracija gali būti teikiama tuomet, kai mokesčių mokėtojai Vokietijoje atitinka šiuos kriterijus:
- Asmenys yra susituokę arba turi teisiškai įregistruotą dokumentą, įrodantį partnerystę. Deklaruoti pajamas kaip šeimai galima jau už pirmuosius santuokos metus. Tai reiškia, kad, net jei esate susituokę tik 2022 m. gruodį, jūs jau galėsite teikti bendrą deklaraciją už visus 2022 metus. Gyventi drauge abiem sutuoktiniams nėra būtina: jei pora negali gyventi tame pačiame būste dėl profesinių ar sveikatos priežasčių, toks atvejis teisiškai nėra laikomas skyrybomis.
- Abu asmenys yra mokesčių mokėtojai Vokietijoje. Išimtis: bendra deklaracija gali būti teikiama ir tuomet, jei vienas sutuoktinis (-ė) dirba ir gyvena ne Vokietijoje, tačiau šiuo atveju jis privalo būti bet kurios kitos ES arba EEE šalies gyventojas.
Mokesčių deklaravimas Vokietijoje: kokios mokesčių klasės taikomos sutuoktiniams?
Kai abu sutuoktiniai dirba ir moka mokesčius Vokietijoje, jiems paskiriama viena iš dviejų mokesčių klasių kombinacijų:
- III ir V;
- IV ir IV.
Užregistravę santuoką, abu mokesčių mokėtojai automatiškai perkeliami į IV mokesčių klasę nepriklausomai nuo to, kokia yra poros gaunamų pajamų proporcija. Tačiau IV ir IV mokesčių klasių kombinacija naudingiausia asmenims, kurių pajamos per mokestinius metus yra apytiksliai vienodos: pavyzdžiui, vienas sutuoktinis uždirba 49 % bendrų pajamų, o kitas – 51 %. Apytiksliai galima teigti, kad sutuoktiniui uždirbant daugiau nei 40 % bendrų pajamų, jau reikėtų rinktis IV ir IV mokesčių klasių derinį.
III ir V mokesčių klasių kombinaciją rekomenduojama rinktis tuomet, kai sutuoktinių gaunamos pajamos ženkliai skiriasi. Mažesnes pajamas gaunančiam asmeniui bus priskiriama V, o didesnes – III mokesčių klasė. V klasei priklausantis Vokietijos gyventojas mokės didesnį pajamų mokestį, o III – mažesnį.
Svarbu žinoti, kad mokesčių klasės keitimas iš bet kurios kitos į III-ią galimas tik tuomet, kai sutuoktinių pajamos ES ar EEE šalyse neviršija ¾ didžiausios neapmokestinamų pajamų sumos. Ši suma už 2022 m. metus būtų (19 500/4)*3 = 14 633 eur.Deklaruodami Jūsų pajamas, “Tax Back Solution” specialistai pateiks prašymą Vokietijos mokesčių institucijai (Finanzamt) pakeisti Jūsų mokesčių klasę į III, tad pajamų mokesčiai Vokietijoje bus perskaičiuojami, o permoka sugrąžinama.
Sėkmingas mokesčių deklaravimas Vokietijoje: kokie mokesčiai grąžinami ir kaip gauti didesnę permokos sumą?
Kaip ir daugelyje šalių, Vokietijos gyventojams yra taikomi dviejų tipų mokesčiai: socialinio draudimo mokestis ir gyventojų pajamų mokestis. Socialinio draudimo mokesčiai nėra grąžinami, tačiau, tinkamai pateikus metinę pajamų deklaraciją, pajamų mokesčio permokas susigrąžinti įmanoma. Pavyzdžiui, jei 2022 m. Jūsų gautų pajamų kiekis neviršijo 10 347 eur atskaičiavus neapmokestinamą pajamų dydį, galite susigrąžinti visą sumokėtą pajamų mokestį.
Dalį pajamų mokesčio susigrąžinti galima ne tik teikiant individualią ar šeimos deklaraciją už darbo užmokestį, bet ir fiksuojant kitas gautas pajamas ir išlaidas. Kokias patirtas išlaidas taip pat verta paminėti savo pajamų deklaracijoje?
- Išlaidos, patirtos kelionės į gimtąją šalį iš Vokietijos (ar atgal) metu.
- Išlaidos kelionėms į darbo vietą, jei jos jau nėra padengiamos darbdavio.
- Besinuomojantiems būstą – nuomos išlaidos.
- Mokestis už studijas tėvams, turintiems studijuojančių vaikų.
- Vaikų iki 14 m. priežiūros išlaidos: darželis, užklasinės veiklos išlaidos, auklės paslaugos ir t.t.).
- Studijų mokestis, jei dirbote ar šiuo metu dirbate Vokietijoje, o būdamas studentas (-ė) mokėjote už studijas.
Mokesčių deklaravimas Vokietijoje, šeimos deklaracija ir mokesčių grąžinimas iš Vokietijos
Turite klausimų dėl pajamų deklaravimo Vokietijoje ir mokesčių susigrąžinimo galimybių? Aktualūs mokesčiai Vokietijoje ir šeimos deklaracijos klausimas? Pajamų deklaravimas, mokesčių grąžinimas iš Vokietijos: kviečiame susisiekti su mumis el. paštu info@taxbs.lt arba tel. nr. + 370 647 50 268, +370 37 2 11 938
Kopijuoti ir publikuoti Taxbs straipsnius be Taxbs sutikimo draudžiama!
Straipsnis parengtas Judita Knoche, 2023 m. balandžio 18 d.
